Balett
2006.12.16. 18:23
***
Magyarorszgon a balettmvszet tbb mint ktszz ves mlttal rendelkezik. Mr a XVIII. szzadban rendszeresen tartottak baletteladsokat a fri kastlyok sznhzaiban. A XIX. szzadban trsulatok alakultak, amelyek orszgszerte s klfldn is fellptek, majd nemsokra lland otthonra talltak a Nemzeti Jtkszn s a Pesti Magyar Sznhz sznpadain. Az igazi fordulat 1884-ben kvetkezett be. Ekkor nylt meg a budapesti Operahz, amely a magyar balettmvszet kzpontja lett. Br Magyarorszgon napjainkban mr tbb kivl balettegyttes mkdik, a Magyar llami Operahz balettegyttese, a Magyar Nemzeti Balett jelenleg is az orszg els szm egyttese, s - nem tlzs lltani - az eurpai balettmvszet egyik fellegvra. Az 1884-ben mkd operahzi balettegyttes nem sokban hasonltott a maihoz. A balettkar hatvan fbl llt: harminc kartncosnbl s harminc rendszeresen szerepl balettnvendkbl. lkn kt olasz s ngy magyar szlista llt. Az eddig felsoroltak kivtel nlkl nk - a megnyl Operahznak egyetlen egy, Milnbl szerzdtetett frfitncosa volt. A budapesti balettmvszet fejldsnek kezdeti vtizedeit hrom lnyeges tnyez hatrozta meg. A tnctechnikra s a kpzsre az olasz iskola volt kiemelked hatssal, a sznpadi zls alakulsban a kzeli Bcs volt a minta, s mindemellett - a kezdetektl fogva - ers igny jelentkezett a magyar nemzeti tncmvszet kialaktsra.
A magyar nemzeti balettmvszet kialakulsa hossz idszak eredmnye volt, s kellett hozz a kiemelked tehetsg alkotmvsz: Harangoz Gyula. Az Operahzban 1936-ban mutattk be a Csrdajelenetet, Harangoz els sznpadi mvt, amely mrfldk a magyar balettmvszet trtnetben. Munkssgval Harangoz Gyula lett a magyar nemzeti balettmvszet megalaptja. Szmtalan egyfelvonsos s egsz ests balettet koreograflt, amelyekben a magyar nptnc elemeit sikeresen tvzte a klasszikus balettal, kivl dramaturgiai rzkvel lvezetes sznhzi produkcikat hozott ltre, s bebizonytotta, hogy a sznpadi tnc eszkze alkalmas a klnbz figurk, karakterek brzolsra. Kiemelked mveit a Magyar Nemzeti Balett trsulata ma is sikerrel jtssza. A repertor lland darabja a Copplia, a Furfangos dikok, a Seherezd, a Trzene s a Bartk Bla zenjre koreograflt, A csodlatos mandarin cm egyfelvonsos. Ez utbbi m Eurpa szmos, jelents balettsznpadn regbtette a magyar balettmvszet hrnevt.
A magyar hagyomnyok mellett az 1950-es vektl erteljesen jelentkezett az orosz iskola hatsa. A nyilvnvalan politikai okok miatt kialakul kzeleds a balettmvszet szempontjbl csak haszonnal jrt. A balettegyttes msorn megjelentek az orosz klasszikus balettok, a kpzsi rendszert orosz minta alapjn alaktottk ki, s ennek kvetkezmnyeknt sokasodtak a sznpadon a technikailag kivlan kpzett s elmlylt mvszi alaktsra kpes balettmvszek. A Magyar Nemzeti Balett arculatt a mai napig ngy jelents tnyez hatrozza meg: a Harangoz Gyula nevvel fmjelezett nemzeti hagyomnyok, a klasszikus orosz iskola hatsa, a Harangoz utni magyar koreogrfusok munkssga s a kortrs, modern eurpai s amerikai ramlatok megjelense.
A Harangoz Gyula utni magyar koreogrfusok kiemelked alakja Seregi Lszl. Seregi - jelkpesen - 1968-ban vette t a staftabotot Harangoztl. Ebben az vben mutatta be az Operahz - hatalmas sikerrel - Spartacus cm balettjt. Seregi mveiben megfigyelhet a mai magyar balettmvszet valamennyi jellemzje. is mert a nptncbl, formanyelvnek alapja a klasszikus balett, de hatnak r a kortrs stlusok is, s j ismerje az orosz iskolnak. Egyediv a trsmvszetek irnti klnleges fogkonysga emeli. Koreogrfiit a kivl dramaturgia, a muzikalits, a kpzmvszeti zls, a stilris soksznsg, a teatralits s a finom humor jellemzi. Szerte a vilgon, Chiltl Nmetorszgig, Ausztrlitl Honkongig, Kanadtl Finnorszgig bemutattk s jtsszk darabjait. Legjelentsebb mvei: a Spartacus, a Sylvia, a Rme s Jlia, a Szentivnji lom, A makrancos Kata s egy kitn egyfelvonsos, a Vltozatok egy gyermekdalra. A magyar s orosz hagyomnyok polsa mellett az 1970-es vekben a Magyar Nemzeti Balett hatrozottan nyitott a modern amerikai s eurpai stlusok fel: a kvetkez vtizedekben repertorra kerltek Balanchine, Bjart, Ahston, van Manen, Ailey, Kylin s North kiemelked alkotsai.
1996-tl 2005 augusztusig az egyttest ifj. Harangoz Gyula igazgatta, aki - eldeihez hasonlan - feladatnak rezte az egyedlllan sokszn repertor polst s tovbbfejlesztst. Ennek rdekben olyan kivl koreogrfusokat hozott Budapestre, mint a francia Myriam Naisy, az amerikai Judith Jamison, az olasz Renato Zanella, az amerikai-r William Forsythe, a holland Hans van Manen s a cseh Jii Kylin. A klfldiek mellett magyar koreogrfusok is lehetsget kaptak, gondoljunk csak Prtay Lilla legismertebb nagybalettjeire (Anna Karenina, Wolfgang AMADEUS Mozart), Kevehzi Gbor nagy siker Zorbjra vagy Egerhzi Attila egyfelvonsosaira. Az elmlt vekben kt egsz ests neoklasszikus balett is hatalmas sikert aratott az Operban: bemutattuk John Cranko Anyeginjt s Sir Kenneth MacMillan Mayerlingjt. Ez utbbit 1976-os premierje ta kizrlag a londoni Royal Ballet s a Svd Kirlyi Balett adta el - gy joggal lehetnk bszkk arra, hogy a szmos kivl eurpai balett egyttes kzl, melyek a jtszsi jogokra plyztak, egyedl a Magyar Nemzeti Balett szerezte meg eddig a kitntet engedlyt.
Mindezek mellett az egyttes olyan igazi klasszikus nagybaletteket is msoron tart, mint a A ditr, a Giselle, a Don Quijote, A hattyk tava, a Csipkerzsika.
2004-ben a budapesti Erkel Ferenc sznhzban zajlott le ifj. Harangoz Gyula balett-musicaljnek, a Hfehrke s a ht trpnek a vilgpremierje. A darab kivl koreogrfija, megkap s flbemsz zenje valamint a gazdag, ltvnyos, korszer technikj dszlet egsz csaldokat vonz: a nagymamtl az unokig mindenki lvezi.
2005. augusztus 1-jtl a Magyar Nemzeti Balett igazgatja minden korok legkimagaslbb magyar balett mvszeinek egyike, Kevehzi Gbor Kossuth-djas Kivl Mvsz, szmos nemzetkzi dj nyertese, a Pcsi Balett korbbi igazgatja.
|